Çanakkale Zaferi’nin 108.Yılı

Çanakkale Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Birinci Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u ele geçirmeye çalıştı. Ancak Türk askerleri, cesur ve kahraman mücadeleleriyle bu girişimi engellemişlerdir.

18 Mart 1915’te başlayan Çanakkale Savaşı, 18 Mart 1916’da Türk askerlerinin zaferiyle sonuçlandı. Bu savaşta Türk askerleri, dünyanın en güçlü ordularına karşı mücadele etti ve üstün bir başarı elde etti. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin azim ve kararlılığının bir göstergesi olarak tarihe geçti.

Savaşın ardından, Türk milleti, şehitlerine olan borcunu ödemek için birçok anıt ve mezar yaptırdı. Bu anıtlar, Türk milletinin geçmişine ve kahramanlığına yapılan bir saygı ve minnet ifadesidir.

Bugün, Türk gençleri, Çanakkale Savaşı’nın anlamını ve önemini iyi öğrenmelidirler. Çünkü Çanakkale Zaferi, Türk milletinin birlik ve beraberliği için verilen bir mücadelenin örneklerinden biridir. Bu mücadele, Türk milletinin gücünü ve kararlılığını dünyaya gösteren bir ders niteliğindedir.

Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm Şehitlerimize saygı ve minnetle…

Göksel Yanlar